Milá návštěva a objevená novojičínská krasobruslařská historie

Dne 12. listopadu 2016 se krátce po poledni událo nevšední setkání na stadionu v Novém Jičíně. Kromě malých krasobruslařek a jejich trenérů přišla jako vzácný host na led také štíhlá starší bělovlasá a velmi usměvavá dáma, která nyní žije v Německu.  Na první pohled bylo znát, že se na ledě cítí jako doma.

Zvláště trenérky a přítomné maminky krasobruslařek zaujal příběh paní Christel Rösch (87 let), rodačky z Nového Jičína, která si mohla po 71 letech splnit své tajné přání a opět si zabruslit ve městě, kde se v roce 1929 narodila a až do roku 1946 žila. Protože bydlela se svými rodiči v domě vedle stadionu, mohla denně sledovat sportovní dění, a nelze se tedy divit, že se poprvé na brusle postavila již ve třech letech. A brusle jí učarovaly na celý život. Později se stala členkou německého krasobruslařského oddílu v Novém Jičíně a účastnila se mnoha soutěží nejen v rámci okresu a kraje, ale také na celostátní úrovni.

Při rozhovoru po tréninku se paní Christel ve vzpomínkách vrátila do doby, kdy jako nový trenér začal v krasobruslařském oddílu v Novém Jičíně působit Dr. Wesely, a ona mohla ve svých 10 letech trénovat pod jeho vedením. Se skromností jí vlastní se paní Christel zmínila také o tom, že Dr. Wesely působil později v Brně jako trenér reprezentace a své vyprávění oživila také dobovými fotografiemi, která můžete vidět v prezentaci výše. 

Bylo to zajímavé setkání generací – na ledové ploše v Novém Jičíně bylo první svého druhu – a my věříme, že určitě ne poslední. Neočekávaně a s překvapením jsme nahlédli do prakticky zapomenuté historie novojičínského krasobruslení. Bude určitě zajímavé zalistovat v kronikách a odkrývat další střípky téměř zapomenuté historie.

Za zprostředkování setkání děkujeme manželům Hanzelkovým, které s paní Christl svedl dohromady folklorní soubor Javorník. 

Související příspěvky